Yatırım Finansman – Yurtdışı Piyasalar Bülteni / 13.02.2023

Yatırım Finansman – Yurtdışı Piyasalar Bülteni / 13.02.2023

Küresel piyasalarda, veri odaklı fiyatlamaların yerini yeniden bilançoların alması ile volatil bir hafta geride kaldı. Öte yandan merkez bankalarından gelen açıklamalar ile para politikasına ilişkin belirsizliklerin de ön planda olduğu görülüyor. ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi öncesinde piyasalarda temkinli hareketler gözleniyor. ABD ve Çin arasında artan jeopolitik gerilimin yeni bir boyut kazanması da enflasyon verisi öncesinde düşük risk iştahını destekliyor. ABD vadelileri yataya yakın satıcılı, Avrupa borsalarının ise haftaya alıcılı başladığı görülüyor. Ekonomik ajanda bugün sakin.

ABD ve Çin arasındaki balon krizi büyüyor. ABD kuvvetleri Kuzey Amerika’da üç uçan cismi daha imha etti. Bloomberg’de yayımlanan haber göre cuma ve cumartesi günü Alaska ve Kanada’da, uçan cisimler ABD jetleri tarafından düşürüldü. Huron’da indirilen cismin bazı kritik askeri tesislerin yakınında seyrettiği bildirildi. Beyaz Saray düşürülen cisimlerin ne olduğunu tespit etmek için henüz erken olduğunu belirtse de ABD Senatosu cisimlerin yüksek irtifalı balonlar olduğuna inanıldığını söyledi. Financial Times’ın haberine göre Tayvanlı yetkililer hava sahalarında son yıllarda sıklıkla Çin balonu görüldüğünü bildirdi. Tayvanlı yetkililer olası saldırı için Çin balonlarının bilgi topladığı görüşünde.

ABD ve Avrupa’da yaşanan enflasyondaki iyimserliğin ardından yatırımcılar TÜFE endeksli tahvillerden çıkış yapmaya devam ediyor. Bloomberg’den alınan verilere göre enflasyona endeksli tahvilleri izleyen ETF’lerden yatırımcılar 10,8 milyar dolar ile altıncı ay üst üste çıkış gerçekleştirdi. Bu, altı yılın en uzun çıkış serisi anlamına geliyor.

Emtia fiyatlamalarına baktığımızda, petrol haftaya %1’e yakın düşüşle başlıyor. ABD’de faiz oranlarına ilişkin belirsizliğin ekonomik aktiviteyi ve petrol talebini yavaşlatacağı endişeleri ön planda. Azerbaycan petrol ihracatının Türkiye’nin Ceyhan terminalinde yeniden başlaması da arz endişelerini gideriyor.

 

yatirimfinansman