Ziraat Yatırım – Fx Bülteni / 13.02.2023

Ziraat Yatırım – Fx Bülteni / 13.02.2023

USDTRY

USDTRY
Geçtiğimiz hafta Fed Başkanlarının şahin tondaki açıklamalarını fiyatlayan ABD piyasalarında, 30 yıllık tahvillere gelen düşük talep sonrası genel olarak faizler yükseliş eğilimine girdi. 2 yıllıkta %4,53, 10 yıllıkta %3,75 test edildi. Yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesi vadelilerde risk algısı üzerindeki olumsuz hava devam ediyor ki 50 günlük ortalamasının üzerinde çıkan Dolar endeksinde (DXY) de yükseliş isteği kısmen de olsa sürüyor. Bu hafta öne çıkan veriler ve gelişmeler kapsamında; bugün Fed Üyesi Bowman’ın konuşması, yarın ABD TÜFE, Euro Bölgesi GSYH büyüme, New York Fed Başkanı Williams’ın konuşması ve Japonya’nın yeni BOJ Başkanı adayının belli olması, Çarşamba günü ABD perakende satışlar ve İngiltere TÜFE, perşembe günü ABD işsizlik maaşı başvuruları ve Cleveland Fed Başkanı Mester’ın konuşması takip edilecek. Ayrıca bugün Euro Bölgesi maliye bakanları Brüksel’de enerji piyasalarını konuşacak. Geçtiğimiz haftaya deprem felaketiyle başlayan ülkemizde ise gelişmeleri üzgün bir şekilde izlemeye devam ediyoruz. Felaketin ardından Borsa İstanbul’un 14 Şubat 2023 akşamına kadar kapalı kalacağı duyurulmuştu. Kur tarafında ise anlamlı bir haraketlilik gözlemlemiyoruz. Bugün de cuma günkü kapanış seviyesi olan 18,83 etrafında sakin bir seyir var. Kurda 18,80 – 18,86 arasında bant hareketi sürebilir. Yurtiçinde bugün aralık ayı perakende satış ve ciro endeksleri ile cari işlemler dengesi verileri izlendi. Buna göre, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, 2022 yılı Aralık ayında aylık %5,9, yıllık %89,7 arttı. Perakende satış hacmi ise aylık %4,8, yıllık %21,8 arttı. Diğer yandan, aralık ayında cari işlemler hesabı 5.910 milyon ABD doları açık kaydetti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 3.525 milyon ABD doları fazla verdi. Bunun sonucunda, Ocak – Aralık dönemi cari işlemler açığı 48.769 milyon ABD doları olurken, aynı dönemde altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 50.793 milyon ABD doları fazla verdi.

 

EURUSD
eurusd-ziraat-yatirim-13.02.2023

EURUSD
Küresel piyasalar, yarın açıklanacak olan ABD TÜFE verisini beklerken, bir yandan da ABD – Çin arasındaki jeopolitik haber akışı risk iştahını negatif etkiliyor. Veri öncesi tahvil faizlerinde de yükseliş gözleniyor. Güçlü açıklanan tarım dışı istihdam verisi, bazı Fed üyelerinin şahin açıklamaları ve işsizlik maaş başvurularının sıkı istihdam piyasası görünümünün korunduğuna işaret etmesiyle geride bıraktığımız haftada ABD 10 yıllık tahvil faizinde 21 baz puan artış gözlendi ki ABD’de tahvil ihraçlarına gelen düşük talep de bu yükselişte ektili oldu. Bunun yanında Fed’den faiz beklentilerine yönelik tepe nokta sınırlı da olsa yükseldi. Bu gelişmeler kapsamında, cuma günü %0,6 oranında düşüş kaydeden parite günü 1,0678 seviyesinden, 50 günlük ortalamanın bulunduğu 1,0710 noktasının altında günü tamamladı. Teknik görünümün de zayıfladığı EURUSD’de 50 günlük ortalamanın altında baskı sürebilir ve 1,0635 hedef olabilir.

 

XAUUSD
ABD tahvil faizlerindeki yükselişe Dolar’ın da eşlik ettiğini izliyoruz. Yarınki kritik ABD enflasyonu öncesinde Dolar endeksi (DXY) 50 günlük ortalamasının üzerinde. Son gelen veriler ışığında enflasyonda olası yukarı yönlü sürprizlerin söz konusu olması Dolar’ın dirençli kalmasını sağlayabilir. Bu ortamda da halihazırda baskı altında kalan değerli maden de güçsüz bir görüntü sergileyebilir ki teknik göstergeler de zayıf. Seviye olarak, 50 günlük ortalamanın bulunduğu 1.857 bölgesinin kırılması durumunda düşüş belirginlik kazanabilir ve 1.831 civarı hedefe girebilir. Öte yandan olası yükselişlerde 1.872 ve 1.881 tepki gelebilecek sıralı dirençler olarak izlenebilir.

ziraatyatirim